Kinek érdemes jelentkeznie a művészettörténet mesterszakra?
A mesterszak (MA) a szabad bölcsészet művészettörténet szakirányának természetes folytatása. Mindenki, aki szabad bölcsészet szakirányt vagy modult választott, tovább foglalkozhat a művészetek történetével és ezen belül választott témájával. Ez a korábban egységes ötéves képzés 4. és 5. évfolyamának felel meg.
Azok, akik 50 kredit értékben minort tanultak, vagy más szakon végeztek, és van valamennyi művészettörténeti előképzettségük, ezalatt a két év alatt mélyíthetik el az ismereteiket.
Milyen képzést nyújtunk a mesterszakon?
A Pázmányon egyedülálló módon két szakmai modul közül lehet választani: a kurátori és muzeológiai ismeretek modul vagy a műemlékvédelem modul közül. A négy féléven keresztül gyakorlatorientált képzés vezeti be a hallgatókat a kiállításrendezés, a múzeumi munka és a múzeumpedagógia rejtelmeibe éppúgy, mint a műemlékvédelmi kutatás, dokumentáció és restaurálás mikéntjébe. A választott területen szakmai gyakorlatot is kínálunk, amely utat nyithat a későbbi elhelyezkedés felé.
A szakmai modulok mellett négy féléven át kínálunk a régi művészet iránt érdeklődőknek középkori és reneszánsz-barokk órákat, a modern művészetbe pedig a minden félévben meghirdetett 19-21. századi előadások és szemináriumok vezetnek be. Emellett elméleti és gyakorlati ismereteket is nyújtunk (pl. a művészi technikák története).
Mire képesít a művészettörténet mesterképzés?
MA diplomával és a mesterképzésen szerzett elméleti és gyakorlati ismeretekkel könnyebben lehet elhelyezkedni az országos és vidéki, állami és egyházi múzeumokban, a műemlékvédelemben, a műkereskedelemben, a művészeti oktatásban, az állami adminisztrációban vagy a tudományos kutatásban. Azoknak, akik a tudományos pályát választják, a Pázmány Történelemtudományi Doktori Iskolájában a Művészettörténeti Doktori Programot ajánljuk folytatásul.